Alparslan TÜRKEŞ Başbuğ Kimdir - Hayatı

Alparslan TÜRKEŞ Başbuğ Kimdir – Hayatı

Alparslan TÜRKEŞ 1917 yılında Lefkoşe’de doğan büyük Türk askeri ve iyi bir siyaset adamıdır. Ülkücülerin yani sağ görüşe münasip, Türk milletini tüm milletlerden üstün gören milliyetçi toplumun  Başbuğu olarak adlandırılır. Alparslan TÜRKEŞ Kuleli Asker Lisesi ve Harp okulunu bitirip orduya girdi. Türkeş korkusuz ve sert tavırları sayesinde  birçok zorlukla, çakallıklarla uğraşmak zorunda kalmıştır. 1944’te yüzbaşı rütbesindeyken “Turancılık” adlı milliyetçilikten uzak bir davayla yargılandı. Dava sonucunda bir yılın altında bir ceza aldığı için ordudan ihraç edilmedi. Ordudaki görevine kaldığı yerden devam etti. 1948 yılında Harp okulunu bitirip, 1959 da albaylığa yükseldi ve 1960ların sonunda fikir ayrılıkları dolayısıyla emekliliğe ayrılarak askerlik yaşantısını noktaladı.

1963’te  CKMP (Cumhuriyet Köylü Millet Partisi)’ne girdi ve siyaset hayatı başladı.1965’de Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisinin başkanı olarak meclise girdi ve meclise Başbuğ girmiş oldu.1969 da Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisinin adını değiştirip şimdiki adı da olan Milliyetçi Hareket Partisini kurdu ve Türkiye’ye ayrı bir bilinç getirdi. 1975ten sonra koalisyon hükümetinde Başbakan yardımcılığı yapan Başbuğ Türkeş 12 eylül darbesinden sonra tam 4,5 yıl tutuklandı. Ayrıca siyaset yasağı verildi. 1987 siyaset yasağının kalkmasıyla ilk işi milliyetçi çalışma Partisini kurmak oldu ve parlamentoya girdi.Ancak daha sonra Milliyeti Hareket Partisine dönerek seçimlere girdi. 1995 yılındaki seçimlerde barajı aşamadığı için parlamento dışı kaldı.

Başbuğ Alparslan Türkeş 4 Nisan 1997 yılında kalp krizi sonucu vefat etti.

Yaptığı herşeyin altında, Kurduğu her partide olduğu gibi millet önceliği barındırmıştır.Milletinin gelişimini sağlamak, Türkiye’nin ve Türk’ün yeryüzünde hakettiği yere gelmesini isteyen Alparslan Türkeş bunun için çabalarken faşizmin parçası hatta Türkiye’ye  faşizmi getiren insan olarak lanse edilmeye çalışıldı belli güçler tarafından. Alparslan Türkeş’in bazı sözleri; onun için kullanılan kelimelerden daha iyi anlatmaktadır.

  • Türk Devletinin Yenilmez, Zinde Hayat Gücü Ve Türk Milletinin Teminatı Ve Istikbali Gençliktir.
  • Türk Töresinin Bir Diğer şartı Da Haddini Bilmektir. Haddim Bilmek… Ne Kendinizi Dev Aynasında Göreceksiniz. Herkese Yukarıdan Bakacaksınız, Ne De Kendinizi Aşağıdan Göreceksiniz, Aşağıdan Bakacaksınız
  • İnsanlar; Yoksulluğa, Açlığa, Susuzluğa Tahammül Ederler. Fakat Adaletsizliğe, Hor Görülmeye, Aşağılanmaya Asla Müsaade, Müsamaha Etmezler
  • Millî Kalkınmamızı Gerçekleştirmek, Her Türk Ferdini Hür Yapabilmek Için Türk Milletini Yeniden Kurmak Zorundayız. Vatandaşlarımız Arasında Parti, Mezhep, ırk Ve Bölge Farkı Gözetmeksizin Karşılıklı Sevgi Ve Saygıya Dayanan Bağlar Dokuyacağız.
  • Tanrı Dağı Kadar Türk, Hira Dağı Kadar Müslümanız. (Türkçü Müsünüz Islamcı Mısınız Sorularına Vermiş Olduğu Bir Diğer Cevap.)

Alparslan TÜRKEŞ Başbuğ Kimdir – HayatıEtiketler:
Kategori: Genel Yazar: (233) Yorum yapılmamış Tarih: 29 Ekim 2012

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Yorum Yapmak İstermisiniz?

İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.