Balkonda Meyve Sebze Yetiştirmek

Balkonda Sebze Yetiştirmek

Son dönemde yediğimiz sebze ve meyvelerin, çok fazla kimyasal ilaçlara maruz kalması sağlığımızı tehdit etmektedir. Evinizin balkonunda hazırlayacağınız sebze bahçesi sayesinde, organik meyve ve sebze yetiştirme imkanına sahip olabilirsiniz. Böylelikle, hem güzel bir hobiniz hem de sağlıklı meyve sebzeleriniz olacaktır.

İlk yapılacak olan şey, balkonunuzda güneş alan bir yer tespit etmektir.  Daha sonra orta büyüklükte saksılar temin ederek, dış mekan bitkileri için olan torf’larla doldurun. Hızlı büyüme istiyorsanız az miktarda suni gübre kullanılabilirsiniz. Fide veya tohumların en ideal ekilme zamanları, bahar ayları ve yaz başlangıcıdır. Bu zamanda ekim yapmak daha başarılı olacaktır. Domates, biber, cin biber, fesleğen, kabak ve çilek gibi sebze ve meyve çeşitleri fide halinde satılmaktadır. Güvenilir olan yerlerden aldığınız fideleri, hazırlamış olduğunuz saksıya kökü kadar eşeleyip yerleştirin ve üstünü kökler kapanıncaya kadar kapatın. Can suyu tabir ettiğimiz ilk suyunu vererek, güneş gören alanda bırakıp, akşamları düzenli olarak sulayın. Yakın zamanda çiçeklenip meyve verdiğini göreceksiniz. Ekim yaptığınız saksıların topraklarını belli aralıklarla karıştırın ve hava almasını sağlayın.

Yaz aylarında balkonunuz da bir sebze bahçesi oluşturmak, hem sağlıklı hem de görsel bir zevktir.Sizlerde ev koşullarında en sağlıklı sebzeleri yetiştirerek hem günün yorgunluğunu atabilir hemde ailenize tamamen organik sebzelerle yaptığınız yemekleri gönül rahatlığıyla yedirebilirsiniz.Kategori: Hobi Yazar: (1487) 1 yorum yapılmış Tarih: 5 Haziran 2012

YORUMLAR

1 Yorum var

  1. Çok eğlenceli bir uğraş bence ev için.

Yorum Yapmak İstermisiniz?

İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.