Beden Eğitimi Spor Yüksek Okullarına (BESYO) Giriş Sistemi

Beden Eğitimi ve Spor yüksek Okullarına girmek lise mevzunu olmuş ve sporcu olan her öğrencinin hayallerini süslemektedir. Peki bu üniversiteye giriş koşulları nelerdir ve neler yapmak gerekir.

Bu bölüme Türkiye’de bulunan devlet üniversitelerinin hemen hemen hepsinde bulunmaktadır haliyle tercih imkanı fazladır. Tercih sayısının iyi olması bütün okullara aynı anda girebileceğin anlamına gelmez tabi ki. Her üniversite

besyo 300x224 Beden Eğitimi Spor Yüksek Okullarına (BESYO) Giriş Sistemi

nin bünyesine alacağı kız-erkek Besyo öğrenci sayısı  bellidir ve kendine has mülakat sistemi vardır. ÖSS sınavın da barajı geçtikten sonra her üniversitenin mülakatına girme hakkına sahipsin her hangi bir kısıtlama yoktur . Demek istediğim şu ki Akdeniz Üniversitesinin Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunun mülakat tarihi 26 Ağustos 201x ve Ege Üniversitesi Besyo’nun mülakat tarihi 27 Ağustos 201x bu iki okulunda mülakatlarını deneme hakkın hatta birbiriyle çakışmayan daha bir çok üniversitenin mülakatlarına girme şansın vardır ama dediğim gibi YGS sınavında barajı geçmen kaydıyla ve her üniversitenin mülakat bedelini ödeyerek.

Peki herkes Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okuluna girebiliyor mu?

- Liseyi bitirmiş, kendini spora yatkın hisseden, YGS sınavından barajı geçen ve bunun doğrultusunda mülakat harçlarını yatıran herkes  bu mülakatlara katılabilir. Günümüzde çeşitli üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulun’un (BESYO)  mülakatlarına hazırlayan hocalar bulunmaktadır.  Ufak bir miktar ödeyerek üniversitelerin mülakat parkurlarına sizi hazır kıvama getireceklerdir ve en azından mülakatlara girdiğinizde bu ne ? gibi bir  soruyu kendinize sormayacaksınızdır.

Not: Üniversiteler arası mülakat parkurları değişkenlik göstermektedir

Peki üniversitenin mülakata katılanlardan beklentileri nelerdir;

 •  Mülakat ücret harçlarının yatırılması ( Harç bedeli üniversiteler arası değişiklik gösterebilir)
 •  Başarılı bir YGS puanı ( Üniversiteler arası  LGS sınavının etki  yüzde(%) oranı değişmektedir. Akdeniz Ün. mülakat sonucunu %60 etkilemektedir)
 •  Mülakatlar için hazırlanmış parkurları eksiksiz ve düzgün bir biçimde tamamlamak. Dış görünüşe verdiğin özen ve tertip
 •  Eğer varsa millilik sertifikan ve Türkiye genelinde düzenlenmiş olan turnuvalar veya organizasyonlar da ki derecen.Beden Eğitimi Spor Yüksek Okuluna Giriş  hakkında Bilgi Alabilmek için lütfen yorum bölümünden soru ve sorunlarınızı yazın. Elimden geldiğince ilgileneceğim. 

Besyo nedir ? Yazımızı okudunuzmu ?Kategori: Eğitim, Spor, Tanıtım Yazar: (53) 289 yorum yapılmış Tarih: 11 Nisan 2012

YORUMLAR

289 Yorum var.

 1. Yilmaz Yardımcı

  PEKI BU MULAKATLARDA NE YAPTIRIYORLAR YANI BI DUYDUGUMA GORE 100 METRE BIDE 1500 METRE VARMIS BASKA BIRSEY VARMI

 2. Yilmaz Yardımcı

  hmm anladım peki ygs 240 puanım var ygsden gırılıyor demı ogretmenlıge
  ve bıde mulakatları gectıkten sonra sözlü yada yazılı bır sınav var mı

 3. muğlaya girdim ama kazanamdım öğretmendlik 154.yedekteyim.akdenizi denemek istiyorum ücretlendirme nasıl ne sınavları var

  • 110 lira her bölüm icin yatırmanız gereken ücret – Sınav kriterleri : jimlastik , üç adım atlama , mekik koşusu , sürat beceri

 4. kardeşim besyo düşünüyor ama yeterince bilgiye sahip değiliz bize yardımcı olur musunuz mülakatta bir alanmı seçmeliyiz hangi alanlar var lütfen cvp yazın

 5. merhaba; kardeşim halk oyuncusu ve bir futbol takımının alt yapısına hazırlandı kısa bır sure, suan basketbol konusunda kendını gelıstırmıs durumda. Daha üniversiteye tam karar vermiş değiliz lakin bolu,afyon,sakarya,samsun olabilir. acaba nasıl bir yönlendirmede bulunabilirim. teşekkürler

 6. ygs de puanımız yüksek olrsa girme şansımız okadar yüksek olr mu yoksa saedece barajı gçnce oluyo mu birde kazandıktan sonra kpssye grip beden eğitimi öğretmenliği yapabilirz dimi ??

  • puanınız nekadar yuksek olursa gırme sansınız okadar yuksek olur. mezun oldugunuzda kpss sınavına gırerek ogretmenlık yapabılırsınız

 7. lys ye girmemize gerek yok mu

 8. bide mülakatlarda mı branşları seçicez seçtğimiz branşlara göre mi mülakat olacak yoksa mülakatlardan sonra mı branşımızı seçicez ?

 9. Ege üniversitesinin sınav kriterleri nelerdir? Futbol hakemliğinin ek getirisi var mıdır? Ayrıca öğretmenlik-antrenörlük eğitimi ve spor yöneticiliğinin mülakatları aynı mıdır?

  • her yıl değişebileceğinden gireceğiniz üniversitenin besyo sayfasından gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

 10. beden eğitimi öğretmenliği okumak için sadece ygs yemi gircez yokssaa lys ye de gircez mi

 11. yusuf köküm

  meslek lisesine gidicem besyoya girebilirmiyim

 12. meraba..
  ben açık lise son öğrencisiyim.muhasebe okuyorum ama bana göre değil.lise bitince besyoya girmek istiyorum en büyük hedef ve hayalim bunun için hazırlanıyorum şuan. 5 yıl voleybol geçmişim var lisanslı sporcuydum . bunun bi etkisi olurmu mulakatlarda branş olarak voleybolu istiyorum bunu mülakattan sonra mı seçmemiz gerekiyorr….???

  • Her okulun giriş sınavı farklıdır . Örneğin Akdeniz üniversitesi besyo sınav girişinde herkesin girmek zorunda olduğu mekik koşusu , sürat beceri vb parkurlar vardır. 3. sınıfta antrenörlük bölümünde okuyor iseniz ana branş ve yardımcı branş seçimi yaparak mezuniyet belgenizin içeriğini belirlemiş olursunuz. Kademeli antrenör sertifikası edinirsiniz.

 13. Merhaba.bildiğim kadarıyla sadece ygs sınavından yeterli puanı almak yetiyor bu konuda bilgi verirseniz sevinirim bir de mülakatlarda milli sporcu olmanın bir artısı var mı ?

  • sadece ygs yeterli , milli sporcular için okuldan okula değişen düzenlemeler mevcut genel anlamda antrenörlük bölümü için artı puan almaktalar

 14. ben mugla ünv. girmek istiyorum. acaba oranın yetenek sınavına girirsem kazanmam ilgili ne diyebilirsiniz orayı kazanmam rahatmıdır yoksa zor mudur şimdiden tşkler…???

  • B.E.S.Y.O için söylenen klişe bir sözü hatırlatmak istiyorum . Bu okula eşşeği bağlasan okur… :) Diyeceğimiz o ki devamsızlık sıkıntısı yaratmassanız besyodan rahat bir şekilde mezun olabilirsiniz.

 15. ha bide ygs de örneğin 200 aldım okul puanıda ekleniyomu yoksa sadece aldığım ham puanlamı giriş yapıyorum..?

 16. az önceki verdiğiniz cevap benim istediğim cevap değildi dediğim şu ki besyo sınavında yani özel yetenek sınavında parkurları yapmam falan nasıl yapabilmem daha doğrusu yetenek sınavı kolaymıdır kazanabilirmiyim ?

  • İlyas bey kazanmamanız için hiç bir sebep yok . Şuanda Türkiyenin büyük sorunlarından biri sportif anlamda kalitesiz bireylerin ( hayatında hiç aktif spor yapmamış ) besyoları doldurmasıdır. Gitmek istediğiniz üniversitenin websayfasından Beden eğitimi yüksek okulu bölümüne girip özel yetenek detaylarını öğrenmeniz parkura göre vücudunuzu hazır hale getirmeniz yeterli olacaktır. Parkuru öğrendikten sonra tekrar burdan bize iletin besyo okuyan editör arkadaşımız sorularınızı yanıtlayacaktır.

 17. tşk ederimde ya bu okul puanı eklenmiyecek sorusunu bazı arkadaşlarım yok eklenmiyo ygsden ne puan aldınsa o puanla giriyosun falan diyolar doğrumu yoksa okul puanı eklenipmi giriyosun biraz detaylı söyleyebilirmisiniz ?

  • Ygs den barajı geçmeniz halinde özel yetenek sınavına girmeyi hak etmiş olursunuz. Okul puanınız sınav giriş sınavı için değil özel yetenek sınavı sonrası yerleşmenizde etki eden faktörlerden sadece 1 tanesidir. Çok önemli değildir. Lisede spor bölümü okuyan öğrenciler için avantaj sağlar

 18. ben çukurova besyo ya gtmek ıstıyorum yetenegm var spor konusun da fakat ne mlli sporcuyum nede bı lısansım var bunlarn bana eksîsi olur mu ‘??

  • Kötü anlamda etkisi olmaz , genelde yetenek sınavlarına sizin gibi özelliklere sahip sporcular başvurmaktadır. Bu belgeler sınav sonrası sıralama için az da olsa etki etmektedir.

 19. teşekkürler admin :) atama knusunda sadece kpss mi önemli bide bu knuda yardmcı olursan svinirm . . .

  • bide szden bi knuda yardm istycektm şimdi besyo da da bölmler var bldinz üzere hakemlik miş antrönrlkmüş hangisnn geleceği daha parlak sizce:)??

   • hakemlik diye bölüm yok öğretmenlik , antrenörlük ve yöneticilik var en zor giriş yapılan bölüm öğretmenliktir.

 20. millilik sertifikası veya derece olması şart değil demi.olmasada olur

 21. polis mülakatları bundan daha kolay heralde

 22. ben ankara gaziyi düşünüyorum .oranın spor bölümü nasıl bir bilginiz varmı?bide en zor giriş yapılan bölüm öğretmenlik demişiniz zorluk derecesi nasıl ?…

 23. tmm teşekkür ederm :)

 24. ben vucut geliştirmeyle uğraşıyorum bady fıtnıss filan . bunların bana bir artısı olur mu ? bir de öğretmenlik haricinde bir bölüme gitmek istesem öğretmenliğe nazaran daha mı kolay geçiş yaparım mülakatlar da ?

 25. merhaba..sorum şu: yerleşmede,ygs puanı ile mülakat mı etkili oluyor?illaki branş sınavı gerekmekte midir?

 26. yasin çorbacıoğlu

  ygs puanını aldıktan sonramı mülakatlarına gireceğimiz üniversteye başvuruyoruz yok sa sınava girmeden önce baş vurup yapmamız gereken birtakım şeyler varmı

 27. ya sayın yoneticim ben muşta yaşıyorum 6 yıldır muşun amatör takımnda lisanslı olarak futbol oynuyorum beden eğitimi öğretmenliğine gitme imkanım nasıl açıklar mısın.?

  • aktif spor geçmişi olan sporcuların vücudu daima spara hazırdır. Bu sebepten mülakatlar öncesi okulun belirlediği sınav düzeneğini tanıyarak sınava girmen istediğin bölümü kazanmana yeterli olacaktır.

 28. iyi günler.iki ayrı üniversitenin besyo’suna girmek sizce mantıklı mıdır?arada 10 gün olmasına ve mülakat şekillerinin farklı olmasına rağmen..

 29. ben niğdede mülakatlara girmeyi düşünüyorum acaba niğde hakkında bilginz varmı?

 30. merhaba benim sorum şu; spora elverişlidir raporunu alırken sağlık taraması çok ayrıntılı yapılırmı?

 31. ve benim şu ana kadar sporla çok ilgili olduğum söylenemez en azından mülakatlarda zorlanmamam için önceden yardım alabileceğim bi kurum varmı? ve ankara besyo zormu bunları öğrenmek istiyorum.

 32. merhaba kocaeli besyo düşünüyorum herhangi bi branşım yok lys ye girmek şart mı acaba bide kocaeli üni. düşünüyorum mülakatları nasıldır acaba yardımcı olursanız çok sevinirim

 33. merhaba. ben daha önce lisanslı olarak 3 yıl türkiye badminton şampiyonluğuna gittim. besyoya girsem bu lisansların yardımı olur mu. ve yetenek sınavında sadece badmintondan sorumlu olur muyum. suan dersaneye gidiyorum. ama besyoyu cok istiyorum. bunun için hangi üniversiteyi önerir siniz. şimdiden çok teşekkür ederim

  • Öncelikle merhaba. Yukarıdaki cevaplarda da belirtmiş olduğumuz üzere mülakatlar üniversiteler arası farklılık göstermekte ancak branş sınavları isteyen okullarda da genellikle daha bilindik spor dallarını göz önünde bulunduruyorlar. Derecelere ve lisansa gelecek olursak çok katkısının olacağını sanmıyorum.

 34. merhaba.ankara besyo ve diğer besyolar için soruyorum;ne kadar fazla mekik koşusu yaparsan o kadar çok puan mı alıyosun?

 35. merhaba admın ben sunu sormak istıyorum bu besyo ile ogrençi alan her ünıversıtenın parkurun da kosu var mı aslında yeteneklı bırıyım ama kosamıyorum koşu olmayan besyo lar neresı simdidem tesekkurler

  • Merhabalar,

   Her üniversitenin parkurları farklıdır. Örneğin Akdeniz üniversitesinde Uzun mesafe koşu yoktur. Mekik koşusu vardır. İlgilendiğiniz üniversitenin beden eğitimi yüksek okulunun resmi sitesinden parkurlar ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

 36. sağolun pekı istediğimiz bolumlere kayıt yapabılırmıyız yanı hem aynı anda futbol hem de aynı anda gureşe basvura bılırmıyız.

  • Buda mülakatlara başvurduğunuz okulun sınav sistemiyle alakalıdır. Kimi okullar branş sınavı yapmaz genel sınav yapar

 37. hayırlı günler hocam ben spor lisesi mezunuyum 2011 yılında kick boksda türkiye birincisi oldum italyada düzenlenen avrupa kick boks şampiyonasında ülkemizi temsil ettim milli sporcu belgem de var samsunda ögretmenlik okumayı cok istiyorum ygsden kac puan alırsam mulakatlarına katılayım kazanma şansım yüksek olur yardımcı olursanız biraz sevinirim

 38. hocam bide marmara üniversitesinde şansım ne olur bilginiz varsa paylaşırsanız benımle sevinirim :)

 39. peki hocam şu özel yetenek sınavına girmeden beden eğitimi öğretmeni olnumuyor mu?eğer olunuyorsa kaç puan almamız gerekir.

 40. hocam beden eğitimi öğretmeni olmak istiyorum fakat özel yeteneğe girmek istemiyorum.yetenek olmadan beden eğitimi öğretmeni olunmuyor mu?

 41. slm lar herkese öncelikle arkadaşlar aynı soruları soran arkadaş çok biraz okuyarak araştırarak sorular sorarsanız daha net ve kesin bilgiler alabilirsiniz.ve arkadaş cvp verirken her defasında söylemiş lisansın önemi farkediyor ; her ünide ayrı şartlar ayrı parkurlar var.her lisans her ünide farklı değerde avantaj sağlar..hala soracaksınız ama belki cvp layan arkadaşa bi yardımım olur.

 42. Kolay gelsin. 2 yıllık polis meslek yüksekokulu mezunuyum. ayrıca mersin besyo Antrenörlüğü düşünüyorum. Mersinde mülkatlar nasıl ve 2 yıllık meslek yüksekokulu çıkışlı olmamın faydası varmı bu konuda bilgilendirirseniz beni sevinirim. teşekkürler.

 43. muhammed durmuş

  ege üniversitesinde ygs puanı nekadar etkili ve 330 puan girmem için yeterli olurmu

  • Taban puanı geçmeniz yeterli olacaktır. Ve belirttiğimiz gibi her üniversitenin puanlama sistemi farklıdır. Örneğin Akdeniz Üniversitesinde öss puanı nerdeyse yarı yarıya etki etmektedir

   • mrb ben bu sene besyoya hazırlanıyorum ama geçen yıl tercih yaptım duyduğuma göre kocaelide puanlar kırılmıyormuş bildiğiniz puan kırılmayan yer varsa söyler misiniz? şimdiden tşk

 44. barış bayraktar

  iyi günler ben besyo için hazırlıklara başladım ama kafamda bir soru işareti var. spor özgecmişi. ve benim spor öz geçmiş yok. ygs den 300-270 arası bişeyler gelir diye tahmin ediyorum sizce branştan almayan üniversitelere girme olasılığım ne kadardır koşu ve kordinasyonu hallettiğim zaman ilginiz için teşşekürler..

  • Barış bey size tavsiyem mülakatlara deneyimli bir öğretmen eşliğinde hazırlanmanız ve de 300 e yakın bir ygs puanı almanız. Başta da belirttiğimiz gibi her bölümün kendine has bir mülakat sistemi var ve çoğu üniversite branşa özgü değil genele özgü mülakat sistemi kullanmakta. Ama bilginiz olsun ki En iyi Besyo Bölümleri şöyle sıralana bilir. Bursa – Uludağ Üni. Antalya- Akdeniz Üni. Ankara – Gazi Üni, İzmir – Ege Üniv. sonrasında Muğla, Kocaeli diye gitmekte.

   • barış bayraktar

    bilginiz için teşşekürler hazırlanırken bir hoca şekilinde hazırlanıryorum ama işte kafama takılan şu spor öz geçmişi. benim gireceğim ünide geçen sene %20 oranında etkisi var.. bu açığı kapayabilirmiyim? çoğu kişiden aldığım duyuma göre herhangi bir spor dalında özgeçmiş olmadan zor kazanırsın diyorlar sizce nasıl olur bu durum?

    • Barış bey bende bir B.E.S.Y.O son sınıf öğrencisiyim ve Akdeniz’de okuyorum ve bizim okulda her hangi bir artısı olmuyor spor kariyerinin. Ancak sizin gireceğiniz Üniversite böyle bir kriter istiyor olabilir. Ama yinede lisans benzeri şeylerin etki edeceğini düşünmüyorum. Öz geçmiş olarak Belki millilik belgesi vede Türkiye derecesi istiyordur o da sizin dediğiniz gibi %10-20′lik bir etmendir çok sorun yaratmaz. Siz YGS den yüksek puan alırsanız ve mülakatlarda başarı gösterirseniz Jüri ve Hakem komitesi size gerekli puanı mutlaka verecektir şüpheniz olmasın

 45. simdi benim brasım masa tenisi bu bölümden de beden egitimi ögretmenliğine girebilirmiyim

  • Bildiğim kadarıyla branşa özgü mülakat seçenekleri arasında masa tenisi bulunmamakta. Ancak belirttiğimiz gibi üniversiteden üniversiteye değişmekte…Mesela Akdenizde branş mülakatı bulunmamakta herkes aynı sisteme tabi tutulmakta

 46. mrb ben 11sınıf öğrencisiyim şimdiden besyoya hazırlanmak istiyorum sizce neler yapmalıyım ygsden kaç yapayımki biraz olsun garantilemiş olayım birde aobp nasıl hesaplanıyor?

 47. Sayın Admin, düz lise mezunu kız kardeşim ygs ye hazırlanıyor ve Ege Besyo Beden Eğitimi Öğretmenliği istiyor. Kendisi yüzme branşı ile ilgileniyor ve 1.kademe yüzme antrenörlüğü sertifikası var. Bu belge ile zaten antrenörlük yapabildiği için ve profesyonel anlamda yapmak istemediği için öğretmenliği istiyor. Sorumuz ygs puanını geçen ve parayı yatıran herkes mulakatlara giriyor mu yoksa ygs puanıyla bir sıralama yapıp kontejyan kadar mı mulakata girme hakkı oluyor yedeklerle birlikte? Genel sportif yetenek parkuruna herkes gibi o da girecek ama branşı yüzme olduğu sonradan nasıl bir mulakata tabi tutulcak? Bir de en son ki alımlarda taban YGS puanı hakkında bilginiz var mı? Sorularımıza yardımcı olursanız seviniriz. İyi günler.

  • Merhaba. Ygs de barajı geçmesi mülakata girmesi için yeterli bölüm kendine içersinden eleme yapmıyor ancak Akdeniz üniversitesi gibi bir okulsa aldığı öss puanının ona katkısı puanlamada etki edecektir. YGS puanı Ogretmenlık 220 + üstü olcak diye duydum

 48. ben sanlıurfadan katılmaktayım ben 5 arkadasım brrans olarak girmek isyoruz bransımız voleyboll biz voleybol bölümünden beden egitimi ögretmeni olabilirmiyiz tek istegimizde hangi okul olursa olsun beden egitimi ögretmeni olmak bunun için barajı rahatlıkla geciyozda baska engel varmı önümüzde

 49. besyoya girerken futbol hakemliğinin artısı olur mu

 50. merhaba ben şimdi futbolcuyum amatörde 6 senedir oynuyorum vücudum herşeye yatkın koşu masa tenisinde ilçe olarak ödüllerim var bunlar beni etkileyecek mi barajı geçtiğimde daha çok işime yarar mı yanii ben bu mülakatlarda daha çok puan almama sebep olur mu?

Yorum Yapmak İstermisiniz?

İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>