Bohça modelleri 2012

Bohça modelleri 2012

Türk milletinin kültürel anlamda en temel yapı taşlarından biride güzel mi güzel bohçalarımızdır.Eskiye göre azalmış olsa da düğün kültürümüzde yeri oldukça önemlidir. Bir çok isimle nitelendirdiğimiz bohça türleri genellikle ; çeyiz bohçası , gelin bohçası , damatlık bohçası , nişan bohçası olarak sınıflandırılmış ve kullanılmıştır. Bohçalar çeyizlerimizin , saklamak barındırmak istediğimiz  tekstil ürünlerimizi muhafaza ederken kullanılması dışında, Nişanlanacak kızlara erkek tarafı tarafından götürülen hediyelerde el emeği göz nuru hazırlanmış bohçalara sarılarak götürülür. Tabi bu işlem karşılıklı yapılır kız tarafında oğlan tarafına bohça götürmektedir; bu şekilde hazırlanmış bohçalara nişan bohçası denir. Renk olarak genellikle beyaz veya krem tonları kullanılır. Şık ve modern olmasına özen gösterilir.

Düğün bohçası da nişan bohçası gibi karşılıklı gönderilen bir kültür simgesidir. Düğün bohçalarında  Osmanlıdan kalan bazı alışkanlıklar halende kullanılabiliyor; Kırmızı renk ve  nakış ağırlıklı göze hitap eden bohçalar genellikle tercih edilmektedir. Düğün bohçalarında kız tarafı düğün günü damadın giyeceği iç çamaşırı , çorap , havlu ve benzeri kişisel tekstil ürünlerini bohçalamaktadırlar. Erkek tarafı ise gelin tarafının gecelik takımı , iç çamaşırı , terlik gibi kişisel ürünlerini bohçalarlar.

Sizlere örnek teşkil etmesi açısından bohça çeşitlerini , modellerini bir galeride hazırladık bakmadan geçmemenizi öneriyoruz.

Bohça modelleri adlı galerimizi aktif etmek için aşağıdaki herhangi bir bohça modeline tıklamanız yeterlidir.Kategori: Hobi Yazar: (1487) Yorum yapılmamış Tarih: 10 Mayıs 2012

YORUMLAR

Yorum Yapmak İstermisiniz?

İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.