Hayatta Mutlu Olmak

Hayatta Mutlu Olmak 

Herkes bu hayatta mutlu olmak ister. Sürekli mutluluk arar ve bulamayınca da iyice mutsuz olur. Hayat öyle bir sisteme sahiptir ki çaba harcamadıkça kimseye kolay kolay bir şey vermez tam tersine alır. İnsanoğlu hayatının her dönemimde bir şeyleri başarmak, elde etmek için çaba ve zaman harcar. Hiç bir şey için uğraşmıyorum diyen insanın bile bir şeylere harcadığı çaba vardır. Sadece doğru şeye doğru bir çaba harcamadığı için çaba harcamadığını düşünen ve etrafındakileri de bu düşünceyi odaklayan insan vardır. Hayatta mutlu olmak aslında çok kolaydır. Yapmanız gereken şey hayata bakmanız gereken yerden bakmak, isteklerinizi seviye seviye arttırmayı hedeflemek ve en önemlisi sahip olduğunuz ne varsa hepsinin değerini bilmektir.

İŞTE  HAYATTA MUTLU OLMANIN PÜF NOKTALARI 

Olumsuzlukları değil güzellikleri görün:  Öncelik ile yapmanız gereken hayatınızdan şikayet etmeyi çıkarmak olmalı. Hayatınıza baktığınızda ilk gözünüze çarpan olumsuzluklar değil güzellikler olsun. Sahip olamadığınız şeylere çok kafa yorup karamsarlığa çekmeyin kendinizi. Sahip olamadıklarınız kadar sahip olduğunuz şeylerde vardır muhakkak. En azından sizin sahip olduğunuz bir şeye başka biri sahip olabilmek için hayatında ne varsa feda edebilecek durumda olabilir. Hayatınızın eksiklerini anca sahip olduklarınızın değerini bilip ve çalışarak tamamlayabilirsiniz. Eksiklere takılmak sizi takıntılı bir ruh haline sokacağı gibi elinizdekileri kaybetmenize neden olabilir.

Arkadaşlık ve gerektiğinde çocuk gibi olmak: Mutluluk ne sadece para ne de sadece başarıdır. Ne kadar paranız olursa olsun ne kadar başarılı olursanız olun bunları paylaşacak kaliteli arkadaşlığa sahip değilseniz hepsi bir çöpten farklıdır. Başarıyı elde ettiğinizde sizi canı gönülden tebrik edecek, beraber kutlama yapacak bir arkadaşınız yada arkadaş ortamınız yoksa yapacağınız tek şey başarılı bir günden sonra yalnız ve sıkıcı bir akşam geçirmek olacaktır. Size mutluluk getirmeyecekse başarının ne anlamı. O yüzden arkadaş seçimine önem verin  ve arkadaşlarınızın değerini bilin. Arkadaşlarınız ile geçirdiğiniz zamanı farklı görün. İş yerindeki siz farklı olsun arkadaş ortamındaki siz farklı olun. Kaç yaşında olursanız olun yada ne kadar statü sahibi olursanız olun çocuklar gibi eğlenmekten çekinmeyin. Yeri geldiğinde çocuklar gibi saçmalayın.

Yaptığınız işe odaklanın ve hiç bir işi yarım bırakmayın: Hayatın gerekliliklerinden biri çalışmaktır. İnsanlar çalışmalıdır bu kadar basit. Ama nasıl çalışmalıdır? Elbette istekli olmalıdır. Yaptığınız işten keyif almaya bakın. Hayalinizdeki işe sahip olmaya bilirsiniz. Bu durumu yaşayan ne ilk kişi sizsiniz ne de son kişi olacaksınız. Hayat koşulları sizi hayallerinizden uzaklaştırdıysa kendi işinizde başarılı olup boşluklar yaratıp kendi istediğiniz işe zaman ayırın. Sizin yaptığınız işin muhakkak size bir getirisi vardır. Bunun farkına varın. Yaptığınız işe yoğunlaşın ve başarıyı kovalayın. En azından başladığınız hiç bir işi yarım bırakmayın. Başladığınız işleri yarım bırakmaya başlamak çok tehlikelidir. Bu durum bir süre sonra alışkanlığa dönüşebilir. Bu da sizi başarısızlıkla birlikte mutsuzluğa itecektir.

Karşılaştığınız kötü durumlardan faydalanın: Hayatın size verdiği her durumdan faydalanın. Karşınıza çıkan kötülüklerden bile. Sizi üzen veya sizi başarısızlığa iten durumlarda isyan etmek, pes etmek yerine yapmanız gereken şey ders çıkarmak ve hırslanmak olmalıdır. Yaptığınız her hatadan ders çıkarmanız halinde hayatınızın geri kalanında o hataya olmayacaktır. Bu da bir kazançtır.Kategori: Yaşam Yazar: (233) Yorum yapılmamış Tarih: 23 Kasım 2012

YORUMLAR

Yorum Yapmak İstermisiniz?

İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.