Kajunun Faydaları - Zararları Nelerdir

Kajunun Faydaları – Zararları Nelerdir

Kaju daha çok Asya’ da tüketilen bol vitamin ve mineralleri içerisinde bulunduran oldukça zengin olan besinlerin arasında yer alan bir besin maddesidir. Mineraller ve vitaminler açısından zengin olan bir besinin faydaları olmama gibi bir durumu söz konusu bile olamaz. Bu yüzden elbette kajununda belli başlı faydaları vardır.

En başta kaju yağlar bakımından çok zengin bir besin değeridir. İçerisine bulunan yağların bir çoğu doymamış yağlardan oluşmaktadır. Kajunun içinde barındırdığı yağlar doymamış yağlar harici oleik asitten oluşur. Oleik asitte tam bir kalp dostudur. Oleik asit diyabet hastaları içinde önemlidir. Çünkü oleik asit vücuttaki trigliserit oranının azalmasını sağlar. Vücuttaki trigliserit oranın azalması da diyabet hastalarının rahatı açısından çok önemlidir. 

Vücutta magnezyum eksilmesi sonucu tansiyonda yükselme ve kramp oluşmaları görülmektedir.Magnezyum eksikliği nedeniyle oluşabilen kramplar kalp ve ciğerlerimizi olumsuz yönde etkileyerek sağlık sorunlarının yaşanmasına sebep olur. Kaju ise bu sorunlara neden olan magnezyum eksikliğini en kolay gidermemizi sağlayan besinlerin başında gelmektedir. Kaju magnezyum açısından zengin olduğundan vücudun magnezyum ihtiyacını karşılamaktadır. Daha net bilgi vermek gerekirse günlük bir bardağın 4’de biri kadar kaju tüketimi, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu magnezyum miktarının neredeyse yarısını tek başına karşılamaktadır.

Kaju magnezyum açısından zengin olduğu kadar bakır açısından da zengin bir besin kaynağıdır. Bakır eksikliğinin direk beyne ciddi hasarlar verdiği göz önüne alındığında bakırın vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu söylemenin gereği kalmamaktadır. Ayrıca enerjik olup olmamızda da bakır eksikliği önemlidir. Bakır eksikliği kendimizi yorgun hissetmemize neden olmaktadır. Bu yüzden doktorlar tansiyon sorunu yaşamayan bireylere, güne zinde başlamak ve sağlıklı olmak olmak için bir avuç kaju tavsiye etmektedir.

Yazının başında da belirttiğim gibi kaju yağlar bakımından zengin bir besin maddesidir. Kaju içerisinde barındırdığı sağlıklı yağlar sayesinde vücuttaki yağ yakımına sebep olmaktadır. Genel tanı olarak kalori şampiyonları arasında görülen kaju, normalde insan metabolizmasını hızlandırdığı için kilo vermede sizin gizli yardımcınız olabilir. Elbette bu durum abartılmadan yapılmalıdır. Gereğinden fazla tüketilen kaju elbette zararlı olacaktır.Kategori: Sağlık Yazar: (233) Yorum yapılmamış Tarih: 26 Kasım 2012

YORUMLAR

Yorum Yapmak İstermisiniz?

İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.