mektup nasıl yazılır

Mektup nasıl yazılır ? Nasıl Hazırlanır ?

Geçmişte en önemli iletişim araçlarından biri olan mektup günümüzde çok nadir kullanılır oldu.Teknolojinin hızla ilerlemesiyle mektubun yerini sms , mail , telefon , görüntülü konuşma tarzı iletişim araçları aldı.

Tüm bunlara rağmen mektubun yeri ayrıdır. Mektupla iletişim halinde olan birçok insan hala var. Sebebi sorulduğunda kimileri alışkanlık cevabını verirken kimileride duygu yoğunluğunun daha farklı olduğunu söylemektedirler. Ama şimdiye kadar bu soruya verilmiş en anlamlı cevap ;” mektup gibisi varmı  en başta  saygıya bomboş kağıttan başlıyorsun” cevabı olmuştur sanırım.Gerçektende öledir mektup yazılırken bir özen bi titizlik vardır hemen akla gelenler yazılmaz.Duyguyu karşıya yaşatmak adına ifade özgürlüğü en güzel şekilde derlenir.

Mektup nasıl yazılır ve nasıl hazırlanır : Hem anlatacağız hemde örnek mektup resimleriyle öğretimizi zenginleştireceğiz.

  • Mektup yazarken gerekli materyalleri edindikten sonra,(a4 kağıt , dolmakalem vs) duygu ve düşüncelerimizi kağıda yansıtabiliriz.
  • Yazıya başlarken kime mektup yazacaksak ona hitap etmeliyiz ÖRN : Sevgili Emre , Sevgili Yılmaz Tuğrul , Saygıdeğer iş arkadaşım, Aziz hemşerim vs. artık giriş bölümüne başlayabiliriz.
  • Giriş bölümü kısa tutulur karşıyı hoşnut kılacak cümleler kurulmaya özen gösterilir.
  • Gelişme bölümü ; Bu bölümde karşımızdaki kişi veya kuruma duygularımızı anlatmak istediklerimizi aktardığımız bölümdür.Paragraf düzenine dikkat etmeniz akıcılık açısından önemlidir.
  • Mektubunuzu yazarken Türkçe imla kurallarına özenle dikkat edilmelidir.
  • Sonuç Bölümü ; Yazımızın son bölümüdür.Mektubu yazdığımız kişiye iyi dileklerimizi sunduğumuz bölümdür.Samimiyete bağlı uzun tutulabilir.Eğer resmi bir mektup yazıyorsanız içerisinde saygı kelimesi barındıran cümleler kurabilirsiniz.


Mektup örneklerini büyütmek için resime Tıklayın

Mektup örneklerini büyütmek için resime Tıklayın

Mektup örneklerini büyütmek için resimlere tıklayınızEtiketler:
Kategori: Genel Yazar: (1487) 4 yorum yapılmış Tarih: 5 Nisan 2012

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

4 Yorum var.

  1. bence en iyi iletişim aracı halen mektup en azından bir saygı var…

  2. bence mektupların hepsi çok güzel en iyi iletişim aracıdır :D

  3. uydurun uydurun en iyi iletişim aracı mektuptur heeee ozmn niye pcden yorum yaptınız mektup gönderseydnz :D zaaaaaaa

Yorum Yapmak İstermisiniz?

İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.