Sigarayı Bırakmanın Faydaları

Sigarayı Bırakmanın Faydaları 

Sigara tiryakisi olan kişiler epey uzun bir süredir tiryaki olduklarından dolayı,sigarayı bırakınca kavuşacakları faydalar için baya bir geç kaldıkları hissiyatına kapılırlar.Fakat yanılgıya kapılıyorlar.Sigara içiciliği ne kadar erken terk edilirse o kadar çok fayda sağlayacağı kaçınılmazdır.Fakat çoğu zamanlarda sigara tiryakisi ne kadar uzun bir süre içmiş olursa olsun,tiryakinin sigarayı bırakması,doğabilecek hastalık risklerini azaltıp kişinin ortalama hayat süresini uzatır.

Bu faydalar 65 yaşındaki bir sigara tiryakisi ve günde 2-3 paket sigara içen bir kişi için bile geçerlidir.Örnek vermek gerekirse kalp krizi geçirdikten sonra sigarayı bırakan kişiler, kalp krizinden ölme ve ikinci bir kalp krizi daha geçirme ihtimalini %25 ve%50 oranında azaltırlar.

Sigarayı bırakan tiryakiler aynı zamanda ailelerini pasif içiciliğe terk etmenin önüne geçip,anne ve babaları içmiyorsa sigaraya başlama ihtimali daha az olan evlatları için güzel birer örnek olmuş olurlar. Sağlık açısında iyi etkilere sahip olmanın yanı sıra,sigara içmeyi bırakan kişiler,artık sigara almak zorunda olmadıklarından dolayı maddi anlamda da karlı çıkıp bu elde ettikleri başarıyla gururlanırlar.

 Kategori: Bilgilendirme, Sağlık Yazar: (1487) 1 yorum yapılmış Tarih: 5 Ağustos 2012

YORUMLAR

1 Yorum var

  1. Şafak Dağlı

    İnsan sigarayı bıraktığında yemeklerden daha fazla tat alıyor sanki.

Yorum Yapmak İstermisiniz?

İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.