Sosyal ağlar ve olumsuz etkileri

Çok sayıda fayda ve yeni olanaklar ile karşımıza çıkan Twitter ve Facebook gibi sosyal ağlar birçok kullanıcı için faydaları kadar olumsuzlukları, kişilerin üzerinde oluşturdukları maddi ve manevi hasarlar ile de dikkat çekicidir.

Örneğin, Facebook ele alındığında, kişinin öz benliği, kullanımın yanlışlığına göre fazlasıyla hasar alabilmekte ve ciddi problemlere sebep olabilmektedir. Facebook’un “ünsüz magazini” olarak adlandırılabileceği bu çağda, her ne kadar kendinize hakim olduğunuzu düşünseniz de, Facebook üzerinden bir popülarite yarışına girmeniz, hatta yeteri kadar popüler olmadığınızı düşünerek depresyon ile karşı karşıya kalmanız mümkündür. Sıklıkla rastlanan bu durum, genellikle internet bağımlılığının yüksek olduğu fazla gelişmiş ülkelerde karşımıza çıkmakta.

Sosyal ağlar ve olumsuz etkileri

Yalnızca popülarite yarışı içerisinde kaybolmak değil, kişinin Facebook’ta alıştığı yoğun ilginin ve kalabalık çevrenin gerçek hayata geri dönülmesi ile kaybolması da en sık görülen bunalım sebeplerinden. Uzun süre alışılmış olan kalabalık birden yok olduğu zaman kişi ister istemez melankoliye kapılmaktadır.

Facebook ve tüm diğer sosyal ağların bilinçsiz kullanımı psikolojik ve ruhsal yıkımların yanında, kişilere maddi kayıplar da yaşatabilmektedir. Çoğunlukla evlenme vaadi gibi çeşitli yöntemler ile binlerce lira zarara uğratılan insanlara rastlamak alışılmış bir durum halini aldı. Tüm bu insanlar iyi niyetlerinden ve tecrübesizliklerinden dolayı dolandırıcıların tuzağına düşebilmektedir.

Her ne kadar kendinize güvenseniz de sosyal ağların size birçok olumsuzluk getirebileceğinizi aklınızdan çıkarmamanız yararınıza olacaktır.

 Kategori: Bilgilendirme, İnternet, Sosyal Medya Yazar: (1487) Yorum yapılmamış Tarih: 19 Aralık 2012

YORUMLAR

Yorum Yapmak İstermisiniz?

İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.