Sunum Nasıl Hazırlanır Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sunum Nasıl Hazırlanır? Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

İş hayatınızda, eğitim hayatımız da sürekli sunumlar hazırlamak zorundayız. Hazırladığımız bu sunumlar iş içinse kariyerimizi, eğitim içinse notlarımızı etkilemektedir. Tabi bir de hazırlanan sunumdan ötürü dalga geçilme veya takdir edilme durumu var ki ona pek değinme taraftarı değilim bile.

SUNUM HAZIRLARKEN YAPMANIZ GEREKENLER;

  1. Önce Hedefi Belirleyin: Neden sunum hazırlıyorsunuz? Neyi anlatıp, tanıtmak istiyorsunuz? Bunları daha başlamadan belirleyin ve asla bu soruların cevaplarından uzaklaşmayın sunumda. Asıl sizden istenenden uzaklaştığınız takdirde sunumunuz başarısız olacaktır.
  2. Ana Başlıkları Belirleyin: Hedefi belirlediniz ve ilk aşama tamam. Sıra ana başlıklara geldi. Seçtiğiniz ana başlıklar sizi hedefe götürmelidir. Ana başlıkta muhakkak bir giriş olacaktır ama girişin yanına da bir kaç önemli noktayı koyup belirlemeniz lazım.
  3. Alt Başlıklar Bulun: Hedefe gitmek için ana başlıkları belirlediniz. Sonrasında yapmanız gereken bu ana başlıkları destekleyici, detaylarını göz önüne serici alt başlıklar belirlemelisiniz. Alt başlıklar kısa ve öz olmalıdır. Sonuçta ana başlığı desteklemek için ana başlıktan çok şey anlatmak olmaz demi? Kısa destekleyici cümlelerle geçilmeli.
  4. Slaytlar : Slaytlar çok ama çok önemlidir. Sunum sonuçta slaytlardan oluşur. En başta şunu söyleyeyim dopdolu yazı dolu bir slayt varsa sunumda asla o slayt’a ilgi olmaz. Slaytlar da sadece ana başlıklarınız olmalı.Ana başlıkları hem sunum yaptığınız kişilere gösterirken sizinde şaşırmamanız için yardımcılarınız olacaktır.
  5. Resim, Grafik Kullanın: Yazısı bol sunumlar ne kadar ilgi çekmekten yoksun ise resim ve grafikli sunumlar da bir o kadar ilgi çeker. Kimse yazılar okumak istemez sunumda. Bir bakışta kafasında bir şeyler canlanmalıdır. Bunu da konuşmanızla yapacağınız gibi resim ve grafiklerle de desteklersiniz. Kısacası hem göze hem kulağa hitap edersiniz.
  6. Girişe Çok Dikkat Edin: Dinleyicilerin ilgisini başta çektiniz çektiniz. Sonrasında işiniz çok zor olacaktır. Giriş bölümünden iyi faydalanın. Sunum yaptığınız gruba uygun resimler koyun, videolar bulun. Dinleyiciyi başta yakalayın.


Kategori: Bilgilendirme Yazar: (233) Yorum yapılmamış Tarih: 2 Kasım 2012

YORUMLAR

Yorum Yapmak İstermisiniz?

İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.