Twitter’da FF ( Follow Friday ) ne demek ?

Twitter’da özellikle Cuma günleri karşımıza çıkan “FF” veya “#FF” içeren ve ardından bir kullanıcının hesabından bahsedilen tweetler bir çok kişinin aklında soru işaretleri oluşturmaktadır.

Son zamanların yükselen sosyal medya sitesi Twitter’da karşımıza bir çok yeni ve daha önce rastlamadığımız terimler çıkmaktadır. Özellikle kullanıcılar arasında geliştirilen ve kullanılmaya başlayan bu terimler, o kadar hızlı yayılmaktadır ki hızına yetişmek imkansız bir hal almaktadır.

Twitter’da FF ( Follow Friday ) ne demek

Söz konusu bu terimlerden biri de “FF” kavramıdır. Twitter’da neredeyse her Cuma karşımıza çıkan bu hashtag, Twitter kullanıcılarının kendi aralarında geliştirdikleri ve yaygınlaştırdıkları bir oyundan ibarettir.

Oyunun amacı, beğenilen bir Twitter profilinin “FF yapılarak” takipçiler ile paylaşılmasıdır.

FF’nin açılımı, “Follow Friday”, yani “Takip Cuması” anlamına gelmektedir. Bu hashtag aracılığıyla, her Cuma günü, kullanıcılar bir başka Twitter profilini yazdıklarından dolayı başkalarına önermektedir.

FF hashtagı genellikle Cuma günleri kullanılmaktadır. Fakat son zamanlarda, haftanın herhangi bir gününde de “FF yapan” kullanıcılara rastlamak mümkün olmuştur.

Twitter’ın kurulduğu günden beri varlığını koruyan FF kavramı, ilk başta Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkmış ve hızla yaygınlaşarak tüm dünyada kullanılan ortak bir kavram haline gelmiştir. Twitter tarafından resmi olarak açıklanan bir teknik, oyun olmamasına rağmen bu derece populer olması ve tüm dünyada yaygınlaşması da merak uyandıran konular arasındadır.

Artık bu gizemli oyunun ne olduğunu öğrendiğinize göre siz de beğendiğiniz profilleri, bir Cuma günü “FF” yaparak takipçileriniz ile paylaşabilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken şey, “#FF @kullaniciadi” şeklinde olan kalıba uymanızdır. FF hashtag olarak, tavsiye edeceğiniz kullanıcı ise mention şeklinde yazılmalıdır.

Hepinize iyi tweetlemeler.

Twitter’da FF ( Follow Friday ) ne demek ? adlı makalemiz için aşağıdaki yorum alanını kullanarak değerli görüşlerinizi bize iletebilirsiniz.



Etiketler:
Kategori: Genel Yazar: (1487) Yorum yapılmamış Tarih: 13 Aralık 2012

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Yorum Yapmak İstermisiniz?

İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.