Ders çalışmak kimi insan için gerçekten zor bir durum olabilir. İsteksizlik yada dikkat dağınıklığı ders çalışmayı zorlaştıran durumların başında gelir. Ders çalışmayı kolaylaştırmak için en etkili yöntem bunu durumu yani ders çalışmayı alışkanlık haline getirmektir ki bu da söylemesi kadar kolay değildir. Ders çalışmayı alışkanlık haline getirmek için gerçekten istemek gerekir. İstemeden yapılan her şeyin sıkıcı olacağı gibi alışkanlık haline gelmesi de zordur.

Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Ders çalışırken kimilerinin vazgeçilmez alışkanlığı olan müzik dinlemek  ve hatta televizyon  izlemek son derece yanlıştır. Müzik dinleyerek yada bir göz televizyonda ders çalışmak, ders verimini oldukça düşürür. Verimli ders çalışmak istiyorsanız müzik dinlerken yada televizyon izlerken ders çalışma alışkanlığından kurtulmanız lazım. Sonuçta verimli bir ders çalışma için sadece derse odaklanmalıdır. Müzik dinlemek de algınızı ikiye böleceği için algılamanızı zorlaştırır.
Ders çalışma ortamınızın verimli ders çalışmanızda önemi çok büyüktür. Ders çalışacağınız ortam muhakkak sessiz bir ortam olmalıdır. Güzel bir hava ve sessiz bir ortam olmak şartı ile açık havada çalışmanızın size faydası olur. Açık havada istenilen ortamı yakalamak her zaman kolay olmayacağı için genellik ile tercih bir oda olur. Ders  çalışılan odanın sıcaklığı büyük önem taşır. Fazla sıcak yada soğuk bir oda da ders çalışmak sizin için zor olacaktır. Ders çalışılan ortamda posterler, resimler olmaması önemlidir. Ders sırasında postere yada fotoğrafa bakmak dikkati dağıtıp sizi dersten uzaklaştıracaktır. Poster ve resim dışında sizin ilginizi çekip dersten uzaklaşmanıza neden olacak hiçbir şeyin ders çalıştığınız odada olmaması önemlidir. Özellikle ders çalışma sırasında cep telefonunuzu yanınızda bulundurmamanız önemlidir.
Son olarak ise ders çalışmanızı çoğu zaman yazarak yapmanızda fayda var. Yazarak ders çalışmak her zaman daha kalıcı olur. Ders çalışmalarınız da tıpkı dersler gibi molalı olmalıdır. 40 dakika ders 10 dakika ara ideal bir çalışma ve dinlenmedir.Etiketler:
Kategori: Genel Yazar: (233) Yorum yapılmamış Tarih: 16 Ocak 2013

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Yorum Yapmak İstermisiniz?

İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.